7-Bone Veal Rack

$51.99/lb
1 pc | approx 6 lb
1 pc | approx 6 lb
About
$311.94
$51.99
*
PRICE ESTIMATE
Each piece of meat is hand-cut to bring you the optimal flavor in every ounce
so we list an approximate weight for each item and then calculate the final price once
we fulfill your order. Our butchers make sure to select cuts that are within 15%
of the weight estimate and only charge your credit card based on the actual weight
Price estimate: $311.94 = (51.99/LB X 6LB)
Each piece of meat is hand-cut to bring you the optimal flavor in every ounce
so we list an approximate weight for each item and then calculate the final price once
we fulfill your order. Our butchers make sure to select cuts that are within 15%
of the weight estimate and only charge your credit card based on the actual weight
Price estimate: $311.94 = (51.99/LB X 6LB)
To guarantee the best taste and freshness, this product is:
- Frozen at the source
- Individually vacuum-sealed
- Shipped Monday-Thursday to prevent a weekend layover
Our artisan Marble & Grain butchers love to craft this supremely elegant roast from our milk-fed, Pennsylvania-raised veal. With its carefully Frenched bones and tender, pale pink meat, it's a showstopper on the way into the oven as well as coming out. Season this roast with salt, pepper; give it a blast of high heat, then lower the temp and continue to cook until the internal temp reaches 130F for medium rare. Cut between the bones to serve at the table.
Meet Marble & Grain